Zawory i elektrozawory

Zawory, to tak jakby krany mówiąc potocznie, chociaż mogą być ich różne kształty, a same elementy mogą mieć różne zastosowanie. Chodzi tu o to, żeby móc kontrolować przepływ, na przykład jeśli ze sprężarki ma się wydostawać powietrze, które ma spowodować określone działania, albo wspomagać pracę człowieka, dobrze jest je kontrolować. Taki zawór ma za zadanie zamykać i otwierać przepływ, jeśli się go umocuje w odpowiednim miejscu.

Zawory sterowane

Takiego rodzaju zawory są zazwyczaj sterowane komputerowo, a to dlatego że praca przy maszynach może być zbyt niebezpieczna, przez wytwarzające się ciśnienie, albo na przykład wysoką temperaturę. Od czasu do czasu z urządzenia może buchać para, która mogłaby spowodować dość znaczne utrudnienia nie tylko w samej pracy, ale dodatkowo spowodować oparzenia ciała. Przy założeniu że temperatura w komorze, może sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset stopni, w zależności od wykonywanych prac. To już nawet przebywanie w dość bliskiej odległości może być trudne do wytrzymania, dlatego takie zawory są uruchamiane zdalnie.

Zawory bezpieczeństwa

Jeszcze innym rodzajem zaworów, są tak zwane zawory bezpieczeństwa, które stosuje się przy tak zwanych wylotach, aby na stałe były one zabezpieczone. To znaczy, żeby przez nie, nie wydostawała się gorąca para, albo inne, groźne substancje. Rzecz jasna także w warunkach pracy należy zachowywać pewnego rodzaju ostrożność, gdyż przy wzmożonej pracy, albo w czasie nagłego wzrostu temperatury, takie zawory mogą wyskoczyć, nawet będąc dobrze przymocowanymi. Także w wyniku awarii sprzętu, praca z niektórymi urządzeniami może być niebezpieczna, dlatego korzystając ze strony http://www.pneumatig.eu warto od czasu do czasu zmieniać w nich zawory, aby móc wzmocnić warunki bezpieczeństwa.

Elektrozawory

To takie zawory, ale elektroniczne, czyli sterowane z pewnej odległości, albo przy pomocy kodów szyfrowych. Gwarantuje to zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem, taki zawór może zwolnić tylko osoba posiadająca określoną wiedzę i uprawnienia do takiego działania. Mają one zastosowanie przy pracach w dość niebezpiecznych warunkach na przykład przy dość wysokich temperaturach.

Views:
982
Article Categories:
Technologie

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *