Wycieczki na Ukrainę – „piękny kraj życzliwych ludzi”

Wycieczki na Ukrainę w ofercie największych biur podróży

Przeglądając oferty największych biur podróży TUI czy Itaka raczej trudno nie kryć rozczarowania, zwłaszcza jeżeli preferuje się alternatywne dla masowej turystyki kierunki podróży. Wycieczki na Ukrainę należą tu do rzadkości. Jedyna dostępna w Itace oferta, to produkt turystyczny o nazwie „Off-road i na trasie – Ukraina”, adresowany głównie do miłośników sportów motorowych, preferujących samochody terenowe. Trasa wycieczki biegnie szlakiem, należącego do Ukrainy pasma gór Bieszczad Wschodnich.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że do czasu aneksji Krymu przez Rosję, w ofercie tych biur podróży dostępne były wycieczki do największego regionu turystycznego Ukrainy, czyli na Półwysep Krymski.

Ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce odnośnie podróży na Ukrainę

Ostrzeżenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Polsce, kierowane do wszystkich podróżnych wybierających się na Krym, doprowadziły do całkowitego wycofania tej oferty z rynku. Głównie, ze względu na aneksję Półwyspu i w konsekwencji brak możliwości zapewnienia polskim obywatelom przebywającym na Krymie pomocy konsularnej. Ostrzeżenia Ministerstwa dotyczą również podróży do obwodów donieckiego i ługańskiego.

Wycieczki na Ukrainę do pozostałych obszarów mogą być nadal organizowane, a jednak wciąż nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem ze strony turystów z Polski.

Jakie mogą być tego przyczyny?

Z jednej strony brak faktycznej wiedzy na temat aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie i istniejących w tym kraju zagrożeń, a z drugiej strony wciąż słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna w tym kraju, niespełniająca wysokich standardów europejskich. Inną przyczyną może być również aktualnie panująca „moda” wśród turystów na wyjazdy do Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, czy Grecji. Brak dostatecznej wiedzy na temat interesujących atrakcji turystycznych na Ukrainie może także wpływać na ograniczony popyt na wycieczki do tego kraju.

Ukraina – jako nowy, atrakcyjny kierunek turystyczny?

Zagrożenia terrorystyczne na świecie, ruchy ludnościowe, związane głównie z przemieszczaniem się migrantów z krajów zagrożonych konfliktami zbrojnymi, oraz napięta sytuacja polityczna w różnych regionach świata sprawia, że wciąż poszukiwane są na rynku turystycznym nowe kierunki podróży, zwłaszcza dla turystów masowych.

Ukraina posiada olbrzymi potencjał w tym zakresie, zwłaszcza że kraj ten nie tylko sąsiaduje z Polską, ale również jest dużo tańszy od zachodnioeuropejskich kierunków podróży. Turyści masowi coraz rzadziej wybierają tak atrakcyjne jeszcze kilka lat wcześniej kierunki, jak Turcja, Tunezja, czy Egipt. Na tak dużą popularność tych krajów duży wpływ miała również atrakcyjność cenowa.

Przy odpowiedniej promocji Ukrainy na polskim rynku turystycznym, na wzór chociażby Gruzji, czy Armenii, kraj ten może się stać cenionym miejscem wycieczek polskich turystów. Już dziś pojawiają się na polskim rynku specjalistyczne biura podróży, organizujące wycieczki do Lwowa z Rzeszowa, ale także i do innych krajów wschodnich z wielu miast Polski tj. Kraków, Warszawa. Takim przykładem może być Biuro Turystyczne “Kresy”, w ofercie którego znajdują się wycieczki do takich krajów jak Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja, Słowacja, Rumunia, Gruzja. Kierunek wschodni może być w najbliższej przyszłości ważnym miejscem rozwoju turystyki masowej, chociaż dziś jest nadal nie w pełni odkryty.

Views:
9593
Article Categories:
Turystyka i podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *