Uszkodzenie barku – najczęstsze przyczyny i urazy

Staw barkowy bierze udział w większości ruchów górnej części tułowia. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia, zostaje poważnie ograniczona zdolność do poruszania ramionami oraz utrudnione wykonywanie nawet podstawowych czynności.

Jakie są najczęstsze urazy barku i komu grożą

Kontuzje barku mogą przytrafić się każdemu i objawiają się przede wszystkim mocno odczuwalnym bólem, osłabieniem siły mięśni i ograniczeniem ruchów. Ból może być zarówno stały, jak i pojawiać się podczas wykonywania niektórych czynności, wymagających jego pracy.

Do najczęstszych urazów barku można zaliczyć:

  • przeciążenie, czyli naciągniecie  lub naderwanie więzadeł ścięgien lub mięśni
  • zwichnięcie, czyli przemieszczenie się głowy kości ramiennej z panewki stawowej
  • niestabilność barku, mogąca wystąpić w efekcie źle leczonego zwichnięcia stawu barkowego
  • zwyrodnienie stawu barkowego, polegające na uszkodzeniach kości i degeneracji chrząstek stawowych w wyniku długotrwałego narażenia na mikrourazy

Kto jest narażony na urazy barku

Najczęściej kontuzje dotyczące obszaru stawu barkowego dotyczą sportowców lub osoby uprawiające aktywność fizyczną z naciskiem na treningi siłowe. Szczególnie narażone na tego typu urazy są również osoby, których codzienna praca wymaga utrzymywania ramion w górze lub podnoszenia ciężarów. Jednak uszkodzenie barku może również przydarzyć się każdemu, nawet podczas mało obciążających czynności, czy np. w komunikacji miejskiej podczas nagłego szarpnięcia.

Gdzie udać się po pomoc w przypadku uszkodzenia barku

Przede wszystkim żadnego urazu tego typu nie należy lekceważyć. Zaniedbanie nawet mniejszych urazów może skutkować pogłębieniem się kontuzji i ograniczenie korzystania z ruchomości barku.

Pierwszym krokiem w przypadku zauważenia objawów uszkodzenia barku powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który podczas wywiadu medycznego oceni, czy jest konieczna wizyta u specjalisty, czyli ortopedy.

Ortopeda zleci szereg specjalistycznych badań, m.in. RTG, USG, tomografię komputerową, czy też rezonans magnetyczny, dzięki którym poprawnie zdiagnozuje uraz i wdroży odpowiednie leczenie i rehabilitację.

Views:
557
Article Categories:
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *