Specjalne akumulatory do fotowoltaiki

Większość przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych korzysta z tzw. opustów, czyli nadwyżka wyprodukowanego prądu elektrycznego jest przekazywana do sieci. Wiąże się to jednak z utratą średnio 20 procent-30 procent energii. Innym rozwiązaniem jest tzw. system off-grid, który wykorzystuje do magazynowania energii dedykowane akumulatory do fotowoltaiki. W tym wpisie dowiesz się czym powinny się one charakteryzować by ich zastosowanie było opłacalne.

Wysoka żywotność akumulatora i bezobsługowość


Należy na wstępie podkreślić, że inwestycja w fotowoltaikę od zakupu paneli po wybór akumulatora powinna być brana pod uwagę jako sposób na uzyskanie oszczędności oraz niezależności energetycznej w długim okresie. W związku z tym również żywotność akumulatora musi odpowiadać na to wyzwanie. Wiele popularnych akumulatorów traci efektywność już po kilku latach pracy. W porównaniu do dedykowanych akumulatorów SOPzS i POPzS, oferowanych przez Bater.pl pomimo niewiele niższej ceny jednostkowej, tradycyjne akumulatory wykazują się nawet czterokrotnie krótszą żywotnością. Wpływa to na konieczność podwójnego kupna, a także montażu i zakonserwowania akumulatora.

Odpowiedni tryb pracy akumulatora


Akumulatory do fotowoltaiki nieco różnią się od ich tradycyjnych odpowiedników. Bardzo ważne jest upewnienie się, że są one przystosowane do pracy ciągłej, podczas której jest on stopniowo ładowany i rozładowywany. Wielu producentów tworzy specjalnie dedykowane akumulatory do których najczęściej zaliczamy podstawowe typy: żelowe oraz AGM. Dowiedz się więcej na: https://www.bater.pl/bater-baterie-klasyczne-cykliczne-sopzs-i-popzs-solar/

Akumulatory żelowe


Idealnie nadają się one do zasilania urządzeń o małym i średnim poborze prądu. Nazwa tego typu akumulatorów wzięło się od wykorzystanego ciekłego elektrolitu, który jest zagęszczany krzemionką, przez co przybiera konsystencję żelu. Dzięki temu, że lubią być one wolno rozładowywane i ładowane, można ich z sukcesami używać w połączeniu z fotowoltaiką. Ciekawą cechą, która jest przydatna szczególnie podczas przymrozków jest to, że niskie temperatury nie uszkadzają urządzenia. Co prawda podczas mrozu spada pojemność akumulatora, ale po powrocie temperatury do optymalnego poziomu, wraca on do pełni sprawności.

Akumulatory AGM


Dobrze odnajduję się one wtedy, gdy za ich pomocą chcemy zasilać duży sprzęt AGD jak np. lodówkę. W tej technologii ciekły elektrolit jest uwięziony w szklanych matach pomiędzy metalowymi płytami. Akumulatory takie mają zwykle żywotność rzędu podobną do żywotności akumulatorów żelowych, czyli 400 cykli. Posiada on wysoką tolerancję na gwałtowne rozładowywania i doładowania. Baterie AMG są odporne na działanie wysokich ciśnień.

Views:
1031
Article Categories:
Technologie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *