Detoks alkoholowy – szansa na podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia alkoholowego

U osób uzależnionych od alkoholu organizm zmienia swe funkcjonowanie. Staje się ono upośledzone. Oznacza to, że przyzwyczaja się on do regularnego dostarczania etanolu do krwi. Wtedy alkoholik czuje ulgę. Jest to jednak złudne odczucie, gdyż etanol zawarty w alkoholu powoli wyniszcza u osób uzależnionych narządy wewnętrzne i psychikę. Tym samym doprowadza w wielu przypadkach do zgonu. Zatem etanol jest tak naprawdę trucizną.

Jak odzwyczaić organizm alkoholika od regularnego dostarczania etanolu?

By odzwyczaić organizm alkoholika od etanolu, konieczne jest przeprowadzenie detoksu pod okiem lekarzy. Taką procedurę podejmuje się z uwagi na predyspozycje organizmu chorego do występowania ciężkich, zagrażających życiu chorego powikłań zmniejszenia lub zaprzestania spożywania alkoholu. Te psychosomatyczne objawy noszą nazwę zespołu abstynencji alkoholowej. Charakteryzują się między innymi:

  • zaburzeniami pracy serca
  • zaburzeniami ciśnienia tętniczego
  • silnymi drgawkami, padaczką alkoholową
  • skrajnymi reakcjami bólowymi
  • nudnościami, wymiotami i biegunką
  • bardzo dużą potliwością
  • bardzo złym poczuciem psychicznym, obniżeniem nastroju, wysoką drażliwością
  • psychozami
  • wycieńczeniem i odwodnieniem

Przy występowaniu objawów zespołu abstynencji alkoholowej, chory koniecznie potrzebuje interwencji lekarskiej. W tym celu trafia on do szpitala lub na specjalnie utworzone oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych.

Po dotarciu na oddział przeprowadza się detoks chorego, który zwykle trwa do 10 dni.

Detoks alkoholowy i co dalej?

Te 10 dni detoksykacji organizmu chorego to dobry moment na podjęcie decyzji o zmianie wyniszczającego go trybu życia. Chory jest trzeźwy przez dłuższy czas i to stwarza szansę na dalsze kontuowanie tego stanu. Wówczas niezwłoczne powinien przejść leczenie w zamkniętym ośrodku odwykowym. Po zakończeniu tego etapu na nowo uczy się funkcjonować w swym rodzimym środowisku w asyście psychoterapii prowadzonej w trybie ambulatoryjnym. Warto również zapisać się do wspólnoty lub grupy wsparcia – to dodatkowa motywacja.

By ustrzec się przed chęcią sięgnięcia po kieliszek, chory może również zapisać się na zabieg zaszycia alkoholowego. Za sprawą wywołania i niego awersji do trunku, wszywka alkoholowa daje 100% pewności, iż alkoholik nie będzie pił nawet do 12 miesięcy.

Views:
351
Article Categories:
Rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *