Prawo jazdy C, czy C+E

Transport drogowy to branża, z którą przyszłość chce związać coraz większa liczba osób. Zdobywa on w Polsce wielką popularność, za sprawą atrakcyjnego wynagrodzenia. Jeżeli szukasz takiej pracy, to świetnym pierwszym krokiem będzie zdobycie kategorii prawa jazdy C lub C+E. W tym celu musisz rozpocząć kurs, a po jego zakończeniu pozytywnie zdać egzamin państwowy. Poniżej znajdziesz charakterystykę obu kategorii, pomoże Ci to w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Czym są kategorie prawa jazdy C oraz C+E

Kategoria C – pozwala na prowadzenie pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony. Wymóg wiekowy do przystąpienia do kursu, to ukończone 20 lat i 9 miesięcy. Wyjątek od tej reguły stanowią osoby z uzyskaną kwalifikacją wstępna C. W ich przypadku wymagany wiek to zaledwie 18 lat. Kategoria C to 20 godzin lekcyjnych (trwających 45 minut), na których zostanie przekazana wiedza teoretyczna oraz 30 godzin szkolenia praktycznego. Do części praktycznej wykorzystywane są Renault Premium i Renault Midium, posiadają one taką samą 8-stopniową skrzynię biegów, jak samochód egzaminacyjny oraz te same wymiary. Cena kursu na kat. C wynosi standardowo 3190 zł, a dla osób posiadających uprawnienia kat. D 2590 zł. Do kursu można przystąpić po uzyskaniu PKK i dokonaniu pierwszej wpłaty w wysokości 500zł.

Kategoria C+E – Pozwala na prowadzenie zespołów pojazdów, takich jak samochód ciężarowy z przyczepą lub ciągnik siodłowy z naczepą. Do zdobycia uprawnień C + E wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. C. Dlatego też kategoria C+E nie wymaga zajęć teoretycznych. Przekłada się to na krótki czas szkolenia wynoszący jedynie 25 godzin, poświęconych na zajęcia praktyczne. Wymagany wiek to ukończone 21 lat lub w przypadku osób, które ukończyły wstępną kwalifikację C – 18 lat tak jak w przypadku kat. C. Szkolenie kosztuje 3090zł i odbywa się z wykorzystaniem zestawu z przyczepą typu tandem połączoną z Renault Premium lub Renault Midium. Jest to taki sam zestaw jak na egzaminie.

Kategoria C i C+E za jednym zamachem

OSK CODEX w Krakowie z wyjątkiem prowadzenia powyższych szkoleń, pozwala połączyć oba te kursy. W takim przypadku szkolenie obejmuje 25 godzin lekcyjnych poświęconych części teoretycznej i 45 godzin szkolenia praktycznego. Wymagany wiek do 21 lat lub 18 lat w przypadku osób, które uzyskały wstępną kwalifikację C. Koszt szkolenia łączonego to 5490 zł. Więc takie rozwiązanie jest oszczędniejsze od przystąpienia do kursów osobno. Oprócz oszczędności finansowych przyniesie to również sporą oszczędność czasu.

Views:
426
Article Categories:
Motoryzacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *