Podczas wychodzenia z choroby alkoholowej bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową dietę. Spożywanie pokarmów bogatych w odżywcze składniki znacznie przyspieszają odbudowanie zniszczonych przez alkohol narządów, zapewniając ich odpowiednie funkcjonowanie. Uzupełnienie niedoborów w związku z tym powinno zatem być uwzględnione podczas leczenia alkoholizmu.
Na co zwrócić uwagę komponując odpowiednio zbilansowaną dietę
Ponieważ alkohol w znacznym stopniu przyczynia się do odwodnienia organizmu, dużą rolę odgrywa spożywanie dużej ilości płynów. Ich ilość nie powinna być mniejsza, niż 1,5 litra wody, przy dodatkowym nawadnianiu innymi napojami, wyłączając te o dużej zawartości cukru. Niezbędnych witamin oraz białka dostarczą produkty mleczne, które również należy spożywać w dużej ilości. Spore znaczenie w diecie osoby wychodzącej z nałogu alkoholowego jest unikanie tłuszczów. Te spożywane, stosowane w małych ilościach powinny być roślinne, nie zwierzęce. Jak w przypadku każdej diety, ważne jest włączenie do diety warzyw i owoców. Ze względu na wysoką zawartość witamin i składników mineralnych, idealne będą warzywa strączkowe, takie jak:
- soczewica
- groszek
- biała fasola
- bób
W tym przypadku nie jest ważna ilość, ale częstotliwość spożywania tych produktów. Alkohol, zwłaszcza jeśli jest nadużywany, zawiera puste kalorie, wykorzystywane przez organizm. Bardzo często staje się to przyczyną niedoborów, prowadzących do zaburzeń przewodu pokarmowego, zaburzeń krzepliwości krwi, układu nerwowego, pamięci oraz równowagi.
Jak prawidłowa dieta wpływa na okres leczenia choroby alkoholowej
Dostarczenie organizmowi wartościowych produktów wpływa na mniejsze odczuwanie głodu alkoholowego oraz na ogólną poprawę stanu zdrowia i nastroju. Prawidłowa dieta alkoholika, o której szerzej można dowiedzieć się ze strony https://leczenieuzaleznienia.pl/blog/prawidlowy-jadlospis-przy-wychodzeniu-z-alkoholizmu/ zakłada, że spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych bardzo korzystnie wpływa na organizm osoby uzależnionej. Dlatego warto odstawić jedzenie typu fast-food, a wdrożyć dietę opartą na wartościowym pożywieniu.