Obrazy na ściany: Co warto powiesić?

Wybór obrazu na ścianę nie należy do najłatwiejszych. Każdy z nas pragnie zaaranżować swoje wnętrze, tak by wyglądało ładnie i stylowo, wpisując się też w nasz gust lub koncepcję zaproponowaną przez projektanta. Bardzo często jest tak, że to właśnie ekspert sugeruje nam wybór określonych dekoracji na ściany. Warto jest więc wysłuchać jego zdania w tej kwestii.

Obrazy olejne, wydruki na płótnie czy fototapety?

Ludzie często oglądają produkty na sklepie, konsultują to z współmałżonkiem, ale boją się dokonać zakupu. Z jednej strony wynika to z faktu nieznajomości rynku sztuki, który w Polsce choć staje się z roku na rok popularniejszy to wciąż jest odkrywany. Z drugiej strony obrazy na ściany jeszcze postrzegane są jako towar drugiej potrzeby, można powiedzieć prawie luksusowy. W społeczeństwie istnieje bowiem takie przekonanie, że są zbyt drogie, choć tak de facto ich ceny w ostatnich latach kiedy to pojawiło się wiele sklepów internetowych mocno spadły. Obrazy olejne w dobie wydruków na płótnie czy fototapet mocno potaniały. Ich ceny są na tyle niskie, że z pewnością warto je kupować. Oczywiście, należy mieć świadomość, że jest to wciąż sztuka masowa, która ni jak ma się do tej prawdziwej, oryginalnej, ale umówmy się na dzieła mistrzów malarstwa większości z nas nie stać. Nawet prace współczesnych malarzy takich jak Sętowskiego czy Jaśnikowskiego są poza naszym zasięgiem finansowym. Alternatywnym rozwiązaniem pozostają więc obrazy olejne, drukowane lub fototapety.

Jak oprawiać ramy w poszczególnych obrazach?

Jeżeli już podjęliśmy decyzję o zakupie odpowiedniego rodzaju dekoracji na ściany to warto wiedzieć o paru elementarnych kwestiach. Oryginalne dzieła sztuki o starym rodowodzie,  wykonane techniką olejną, które przedstawiają realne sceny życia zazwyczaj powinno się oprawiać w specjalne, ozdobne ramy –  najlepiej złocone. Obrazy malowane akwarelami lub pastelami powinny być oprawiane za pomocą szklanej ramy. W tym przypadku powinna to być rama prosta, bez zbędnych ozdób.  Obrazy w postaci map świata na ścianę najlepiej prezentują się w towarzystwie prostych, ale wąskich ram. W tym przypadku jakiekolwiek dekoracje i urozmaicenia ram również są zbędne. Obrazy abstrakcyjne z kolei powinno wieszać się bez ram. Jeśli chodzi o abstrakcje modnym dodatkiem jest szklana tafla, która potęguje często wrażenie na odbiorcach, ale nie jest to wymóg konieczny.

Views:
746
Article Categories:
Kultura i sztuka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *