Miedź to jeden z metali stosowany w przemyśle, a także używany do różnego rodzaju prac związanych z budownictwem. Ma ona szczególne właściwości i jest odporna na wiele czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, dlatego tak chętnie tworzy się z niej rury ciepłownicze i stosuje ją w produktach elektrycznych. W kontakcie z wilgocią co prawda reaguje, ale pierwsza warstwa, wytwarzająca się w czasie tego procesu, zapobiega wdawaniu się rdzy, więc wykonane z niej rury pozostają sprawne mimo upływu lat i zmiennych warunków pogodowych, nawet leżąc odłogiem jest ona w stanie wiele przetrzymać, czego nie można powiedzieć o innych metalach, takich jak choćby żelazo.
Groźne opiłki
Miedź mimo swoich licznych zalet, ma także wady. Jej opiłki, zwłaszcza takie bardzo drobne są dość niebezpieczne, a nawet łatwopalne. Podobnie, jej bardzo drobne cząsteczki są szkodliwe dla środowiska, dlatego też używa się ją, jako materiał wtórny.
Obróbka miedzi
Można nią obrabiać zarówno na gorąco, topią w wielkich piecach, jak również na zimno, używając odpowiedniej wielkości i ciężkości elementów prasujących i zgniatających. Jeśli jednak chodzi o bardziej precyzyjne przygotowanie jej, można także użyć odpowiednio przygotowanego programu i lasera do obróbki metali. Nie jest to jednak łatwe zadanie, a także wymaga dodatkowej wiedzy specjalistycznej, choćby po to, żeby możliwe było uniknięcie zatrucia, albo samozapłonu. Ten ostatni jest możliwy zwłaszcza przy polerowaniu i ścieraniu elementów miedzianych.
Gotowe elementy
Mając w przygotowaniu jakiś projekt wymagający użycia miedzianych elementów, nie warto łamać sobie głowy, ani też walczyć samemu z płachtami miedzianej blachy. Technologia laserowa pozwala na przygotowanie projektu do wycięcia, z wcześniej stworzonego rysunku technicznego, a nawet stworzenie go od podstaw. Wyspecjalizowana firma zajmująca się cięciem i obróbką metali, taka jak http://www.vonart.com.pl służy radą i pomocą przy tworzeniu odpowiedniego projektu do wycięcia, a także oferuje usługę wykonania określonej ilości zamówienia.