Marka Walther

To z nich zabijano podczas II wojny światowej – Carl Walther GmbH Sportwaffen, bardziej znany jako Walther. Jest to niemiecki producent broni i spółka zależna grupy PW. Założony przez Carla Walthera w 1886 roku. Firma produkuje broń palną i pistolety w Niemczech od ponad 100 lat. Walther Arms, Inc. jest jednostką biznesową Walther w Stanach Zjednoczonych i ma siedzibę w Fort Smith w stanie Arkansas.

Historia firmy Walther

Firma ma czarną plamę w swojej historii, ale zacznijmy od początku.

Historia Walthera rozpoczęła się od fabryki stworzonej przez Matthiasa Conrada Pistora. Pistor jest przodkiem rodziny Waltherów. Fabryka ta działała w 1780 roku i wytwarzała pistolety i inną broń. Wnuczka Gustave’a Wilhelma Pistora poślubiła Augusta Theodora Walthera, którego syn Carl Wilhelm Freund założył fabrykę. Ten mały sklep powstał w 1886 roku w Zella-Mehlis, w dzisiejszej Turyngii. Firma pierwotnie produkowała karabiny myśliwskie i celownicze.

Dopiero w 1908 r., Z inicjatywy Fritza Walthera, najstarszego syna Carla Walthera, zaczęli robić pistolety. Modele od 1 do 5 i od 7 do 9 posiadały kalibrer .25 ACP (6,35 mm) i 0,32 ACP (7,65 mm). Model 6 był pierwszym modelem Walthera do 9 mm Lugera. Wykorzystywał technologię blowback zamiast zamykanego zamka, ale okazał się nieudany, wykonano ich tylko około 1000. Obecnie jest cennym okazem na rynku kolekcjonerskim.

W 1929 roku zaczęli produkować popularne modele Walther PP Polizeipistole (pistolet policyjny). Następnie w 1931 r. Pojawił się pierwszy z modeli PPK (Polizeipistole Kriminalmodell lub Police Pistol Detective Model). Zarówno PP, jak i PPK zostały wyprodukowane w .22 Long Rifle, .32 ACP (najbardziej popularny kaliber), .380 ACP i bardzo niewielka liczba w .25 ACP. Modele PP były pierwszymi masowo produkowanymi pistoletami z tłoczonymi częściami, ale ogólny wzrost niezawodności i wysokiej jakości produkcji przy niższych kosztach produkcji uczynił z nich najlepszą opcją zastąpienia P-08 Luger. W 1938 r. Hitlerowskie Niemcy wydały kontrakt na zamianę na Walthera za 9 mm P38.

Tak zaczęła się współpraca Waltera z Nazistami. Firma wykorzystała więźniów w obozie koncentracyjnym Neuengamme do niewolniczej pracy i prowadziła  tam własną fabrykę.

W 1993 r. Firma Walther została przejęta przez Umarex Sportwaffen (obecnie część grupy PW) w Arnsberg w Niemczech. który kontynuował produkcję pod nazwą Walther w Ulm i Arnsberg. W 1999 r. Firma Smith & Wesson z USA stała się autoryzowanym importerem Walther Firearms. W 2012 r. Grupa PW utworzyła nową spółkę zależną Walther Arms, Inc. z siedzibą w Fort Smith w stanie Arkansas, w celu przejęcia dystrybucji broni Walther w Stanach Zjednoczonych.

 

Modele Walther

Najpopularniejszymi modelami są:

  1. P38 – to właśnie ten wykorzystywany przez Nazistów podczas II wojny światowej. Półautomatyczny pistolet o średnicy 9 mm opracowany przez Carla Walthera GmbH jako pistolet serwisowy Wehrmachtu.
  2. PPK – wykorzystywany przez niemiecką policję oraz Jamesa Bonda. Mniejsza wersja PP z krótszym chwytem, lufą i ramą oraz zmniejszoną pojemnością magazynka. Mniejszy rozmiar sprawił, że pasował do roboczych lub tajnych ubrań. Został wydany w 1930 roku. “PPK” to skrót od Polizeipistole Kriminalmodell (pistolet policyjny detektywistyczny). Choć często uważa się, że jest to “kurz” (niemiecki: krótki). Podobno Adolf Hitler strzelił i zabił się swoim PPK (0,32 ACP / 7,65 mm) w berlińskim Bunkrze Führera. Południowo-koreański dyktator Park Chung-hee został zastrzelony przez Kim Jae-gyu za pomocą Walthera PPK. Pistolet Walther PPK jest znany jako fikcyjna broń tajnego agenta Jamesa Bonda w wielu filmach i powieściach. Elvis Presley posiadał srebrny PPK z napisem “TCB” (“dbanie o biznes”).

P99 – to półautomatyczny pistolet dla organów ścigania, sił bezpieczeństwa i rynku strzelectwa cywilnego jako zamiennik Walthera P5 i P88. P99 i jego warianty są również wytwarzane na licencji przez Fabrykę Broni Radom

ASG Walther

Walther to jedna z najbardziej popularnych producentów i dystrybutorów broni na świecie. Dla miłośników, którzy nie mogą sobie pozwolić na pozwolenie na broń pozostają airsoft gunowe wersje tych śliczności.

Views:
766
Article Categories:
Sklepy internetowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *