Księgowość w firmie – jak ją prowadzić

Niezależnie od tego, czy firma jest jednoosobowa, czy też zatrudnia pracowników, zobowiązana jest do prowadzenia księgowości. O ile większe firmy zazwyczaj korzystają z usług biur rachunkowych, trudno bowiem opanować wszystkie faktury, by były właściwie rozliczone, a nawet najmniejszy błąd może sporo kosztować, to osoby prowadzące działalność jednoosobową mogą spróbować samodzielnie poprowadzić księgowość, dzięki czemu zmniejszą koszty utrzymania firmy. Jednak dobrze jest posiadać potrzebną wiedzę, by uniknąć kary wynikającej ze złego rozliczenia.

Prowadzenie księgowości – co trzeba o niej wiedzieć

Już na etapie rejestrowania własnej działalności należy zdecydować się, jaki rodzaj księgowości będzie obowiązywał w firmie. Wypełniając formularz CEIDG wskazuje się bowiem podmiot, który będzie się tym zajmował. Do wyboru mamy:

  • Zlecenie prowadzenia księgowości firmy do biura rachunkowego
  • Zatrudnienie księgowego w firmie, która zostaje właśnie zakładana
  • Samodzielne prowadzenie księgowości

Większe firmy, liczące na spore dochody decydują się na zatrudnienie własnego księgowego lub utworzenie działu księgowości. Jednak dla firm, które mają kilku pracowników lub założyciel jest jedynym pracownikiem, bardziej opłacalne będzie z pewnością zajęcie się księgowością samemu. Dodatkowo, firmy których dochody nie przekraczają określonej kwoty, mogą skorzystać z uproszczonych procedur, co jest bardzo atrakcyjną opcją dla zakładających własny biznes.

Samodzielne prowadzenie księgowości. Przede wszystkim należy zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów. Na koniec każdego miesiąca powinien być wykonany wydruk dokonanych zapisów z danego miesiąca. Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość musi odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy, opłacać składki ZUS, składać deklarację VAT. Aby sprawnie poradzić sobie z płatnościami, warto otworzyć konto firmowe. W przypadku, kiedy nie do końca wiadomo, które zapewnia najlepsze warunki, można skorzystać z porównania kilku banków, wpisując w wyszukiwarkę konto firmowe ranking. Samodzielną księgowość znacznie łatwiej prowadzić dzięki internetowym programom księgowym.

Views:
571
Article Categories:
Biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *