Kilka słów o „zimie stulecia” i długoterminowej prognozie pogody

Jak widzicie, tematem tekstu będzie „zima stulecia”. Można wysnuć wniosek, że z „zimą stulecia” sytuacja wygląda podobnie jak z końcem świata. Nie trzeba chyba tłumaczyć podobieństwa. Ostatnio nawet docierały głosy, że najbliższa zima będzie właśnie „zimą stulecia”. W związku z tym mamy tylko jedno wyjście – przechodzimy do tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości.

Czy pomyłki zostaną podtrzymane?

Zacznijmy może od tego, że tak naprawdę nie jesteśmy wstanie zapewnić jakiegoś rozwiązania (nawet, jeśli ktoś mówi inaczej). Z pewnością niejedna osoba miała okazję słyszeć, że najbliższa zima to będzie „zima stulecia”. Jak jednak możemy się dowiedzieć, Toruński Meteorolog Rafał Maszewski ma zupełnie inne zdanie w tej kwestii. Zdaniem tego Pana taka prognoza długoterminowa jest kompletnie pozbawiona sensu. Pojawiają się również słowa mówiące o tym, że tak wczesne prognozowanie to brak profesjonalizmu. Jeżeli chodzi o bardziej konkretne informacje to zdaniem Pana Rafał należy poczekać co najmniej do połowy listopada.

Poszukiwanie sensacji

Korzystając z okazji warto pochylić się nieco nad tematem prognozy długoterminowej. Jeśli dobrze się przyjrzymy to nie sposób nie odnieść wrażenia, że tego typu prognoza jest narzędziem, które służy szukaniu sensacji (trudno powiedzieć czy dzieje się to absolutnie celowo, ale fakty są po prostu niezaprzeczalne). Trzeba też podkreślić, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o najbliższą zimę. Sytuacje wspomnianego typu mają miejsce podczas każdej pory roku. Nie będziemy wymieniać przykładów, wszyscy powinni już mieć doskonałą świadomość tego, o co chodzi.

Oddziaływanie na społeczeństwo

Nie sposób jeszcze nie poruszyć kwestii oddziaływania na społeczeństwo. O ile w przypadku poruszonego już końca świata ludzie nie wierzą w przepowiednie to tutaj sytuacja jest inna. W zasadzie to może nawet zupełnie inna. Ostre zimy (a w innych porach roku – ulewy, wczesne zimy, długie zimy, upały, burze, wichury) to tematy znacznie bardziej prawdopodobne i jednocześnie znacznie bardziej bliższe. Biorąc to wszystko pod uwagę niejednokrotnie dochodzi do zamieszania. Powstałe zamieszanie można porównać z tym, co raz na jakiś czas dzieje się w modzie. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o sytuację kiedy zaczynają pojawiać się nowe trendy.

Czas podsumowań i refleksji

Zbierając w jedną całość wszystko to, co zostało powiedziane, pogoda długoterminowa to nie jest nic dobrego. Co prawda nie wiadomo jaka czeka nas przyszłość, ale nic nie wskazuje na to, aby coś się miało zmienić. Lepiej więc stawiać na prognozy krótkoterminowe. W ten sposób unika się wielu zupełnie niepotrzebnych domysłów. Niemniej, mimo wszystko to są tylko i wyłącznie sugestie. Sugestie, z których mogą Państwo skorzystać, ale absolutnie nie muszą. Decyzja należy tylko i wyłącznie do Was. Pamiętajcie jednak, że szczęściu trzeba pomagać. Mimo tego, że bardzo często to słyszymy, wielu ludzi nie zmienia słów w czyny. Trudno powiedzieć z czym związane jest takie podejście, ale na pewno mówimy o czymś absolutnie nie zrozumiałym.

Views:
655
Article Categories:
Turystyka i podróże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *