Jak działają panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to zdecydowanie najbardziej popularna w Polsce inwestycja z zakresu odnawialnych źródeł energii. Pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich oszczędności w opłatach za energię elektryczną i stanowi optymalne rozwiązanie dla odbiorców prywatnych, a także dla firm i rolników. Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych – między innymi na dachach domów jednorodzinnych i działkach.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna

Zasada działania nie jest zbyt skomplikowana – energia, która pochodzi z promieniowania słonecznego zamieniana jest na energię elektryczną. Dzieje się to za sprawą krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które wchłaniają światło słoneczne, a następnie wytwarzają prąd stały. Dociera on do inwertera (falownika), gdzie zamieniany jest na prąd przemienny, czyli dokładnie taki, jaki używany jest do zasilania sprzętów elektrycznych. Działanie instalacji nie wiąże się z emisją jakichkolwiek szkodliwych dla środowiska substancji, jest też całkowicie bezgłośne. Najczęściej używane są panele mono i polikrystaliczne, o wysokiej wydajności i żywotności (wahającej się w przedziale 20-30 lat).

Jakie są idealne warunki dla fotowoltaiki

Aby panele fotowoltaiczne Gdańsk działały z maksymalną wydajnością, należy zainstalować je w miejscu, które gwarantuje możliwie jak najdłuższą ekspozycję na światło słoneczne – niekorzystne jest występowanie zacienienia – np. spowodowanego okolicznymi budynkami lub elementami konstrukcyjnymi domu. Największe natężenie promieni słonecznych osiągniemy montując panele na południowej stronie dachu. Wydajność zwiększa również ustawienie instalacji pod odpowiednim kątem – zazwyczaj pomiędzy 30 a 45 stopni. Aby zapewnić odpowiednie nachylenie na powierzchniach płaskich, stosuje się specjalne konstrukcje montażowe – wykonane najczęściej z aluminium.
Warto dodać, że warunki klimatyczne, które panują w Polsce są niezwykle korzystne dla efektywnego działania fotowoltaiki – porównywalne z warunkami, które posiadają takie kraje jak Niemcy czy Holandia. Jest to inwestycja bardzo opłacalna dla zdecydowanej większości właścicieli domów jednorodzinnych czy działek.

Panele fotowoltaiczne – Gdańsk i okolice

Wszystkie osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną zapraszamy do kontaktu z firmą Elar Technika Grzewcza, która od prawie 30 lat zajmuje się szeroko pojętymi odnawialnymi źródłami energii. Firma świadczy wsparcie na każdym etapie inwestycji – gwarantuje fachowe doradztwo i dostosowanie parametrów instalacji do indywidualnych potrzeb klienta, dostawę, montaż i podłączenie modułów do sieci.

Views:
322
Article Categories:
Dom i mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *