Iniekcja krystaliczna – jak zmieniała się na przestrzeni lat

Metoda iniekcji krystalicznej służy do osuszania budynków za pomocą specjalnej substancji wiążącej. Ta substancja w kontakcie z wodą wytwarza pierścienie, które następnie wypełniają kapilarno-porowatą strukturę materiałów budowlanych. Z czasem pierścienie oddalają się od siebie na tyle, że są w stanie w pełni uszczelnić daną ścianę lub inną konstrukcję. Osuszanie murów metodą iniekcji było poddawane na przestrzeni lat wielorakim modyfikacjom, dzięki czemu dzisiaj jest to metoda praktycznie pozbawiona wad. Opinii udzielali nie tylko naukowcy i badacze, którzy obserwowali jej zastosowanie, ale również licencjobiorcy, którzy zaczęli praktykować ją na większą skalę.

Uniwersalność przede wszystkim

Pierwotnie metoda iniekcji krystalicznej była przeznaczona do budynków wykonanych z cegły ceramicznej i zaprawy wapiennej. Jednak odbiorcy poszukiwali również skutecznego sposobu na pozbycie się wilgoci ze ścian wykonanych z kamienia, piaskowa czy innych rodzajów cegły. W międzyczasie na rynku pojawiały się również coraz to nowsze materiały budowlane. Ten problem rozwiązano poprzez wprowadzenie różnych wersji mieszanek, które składają się z odmiennych aktywatorów, czyli czynników odpowiadających za powstanie uszczelnienia. Iniekcje krystaliczną stosuje się więc w zależności od tego, jaki rodzaj materiału budowlanego został zastosowany. Tę metodę osuszania można również swobodnie dopasować do poziomu zasolenia muru.

Izolacja również od strony wewnętrznej

Coraz więcej osób przeznacza piwnicę na pomieszczenie codziennego użytku. Rodzi to potrzebę wykonywania skutecznych izolacji pionowych od murów wewnętrznych. Iniekcja krystaliczna sprawdza się również i w tym przypadku, a to dzięki odkryciu sposobu na to, by organizacja kryształów przebiegła w kierunku rozproszonych domen krystalicznych. Ta metoda osuszania budynków znajduje więc szerokie zastosowanie, a co najważniejsze jest skuteczna. Jednorazowe jej zastosowanie uszczelnia i chroni budynek przed wilgocią już praktycznie na zawsze.

Views:
754
Article Categories:
Budownictwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *