Metod dezynsekcji jest mnóstwo. Stosowane są zależnie od rodzaju owadów i innych szkodników. Najczęstszym jednak sposobem dezynsekcji jest oprysk. Jest to metoda klasyczna – opryskowa. Przeprowadza się ją przy pomocy opryskiwaczy ręcznych, plecakowych, polowych, elektronicznych czy spalinowych. Do trucia owadów ich jaj i larw wykorzystywane są ciekłe środki owadobójcze. Są to wodne roztwory insektycydów z różnym natężeniem toksyn. Ich aplikacja odbywa się pod ciśnieniem przez przewody prosto ze zbiorników opryskiwaczy na miejsca gdzie przebywają owady lub przez które przemieszczają się. Tak rozpylona ciecz niszczy wszelkie szkodniki szybko i skutecznie.
Opryskiwanie powierzchni gdzie przebywają szkodniki ma na celu zwilżenie jej substancją aktywną, niezwykle trującą. Środki stosowane podczas takich zabiegów dostępne są w trzech postaciach:
- jako gotowe do użycia produkty,
- jako roztwory płynnej emulsji,
- jako proszek w formie koncentratu.
Wszystkie te preparaty cechują się właściwościami kontaktowo-żołądkowymi. Znaczy to, że owad zostaje unicestwiony, gdy spożyje preparat lub gdy bezpośrednio dozna kontaktu z powierzchnią pokryta trującym środkiem.
Opryskowa metoda zwalczania owadów odznacza się dużą szybkością działania. Jest też wysoce skuteczna. Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, aby pozbyć się szkodników. Zależy to jednak od wielkości ich populacji oraz areału, który zajmują.
Preparaty niszczące owady są mało uciążliwe dla ludzi i zwierząt. Przede wszystkim nie są w żaden sposób dla nich niebezpieczne. Użyte podczas oprysków środki są bezwonne i nie pozostawiają żadnych śladów.
Szczególną właściwością metody opryskowej jest to, że może ona być stosowana przeciwko wszystkim owadom.
Aby skuteczna była dezynsekcja firma wykonująca oprysk musi stosować najlepszej, jakości preparaty, a fachowcy muszą potrafić odpowiednio dobrać środek jego stężenie oraz sprzęt. Od tego zależy powodzenie w truciu i odstraszaniu nieproszonych wręcz szkodliwych owadów i innego robactwa.