Czym zajmuje się weterynarz?

Wiele osób, słysząc o zawodzie weterynarza, ma przeświadczenie, że jest to osoba, która w swoim gabinecie leczy psy, koty, chomiki i inne zwierzęta domowe. Prawda jest jednak nieco mniej cukierkowa. Weterynarz zajmuje się także innymi zwierzętami, do których musi często musi sam przejechać. Chodzi o takie miejsca jak chociażby ogrody zoologiczne, fermy, profesjonalne hodowle czy stadniny. Okazuje się, że zakres jego kompetencji jest dużo obszerniejszy, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Kim jest weterynarz?

Weterynaria jest jedną z trzech nauk lekarskich, wraz z medycyną i stomatologią. Aby zostać lekarzem weterynarii, należy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku weterynaria, a następnie uzyskać prawo do wykonania zawodu weterynarza, które nadaje okręgowa izba lekarsko-weterynaryjna. Praca w tym obszarze wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również praktycznych umiejętności, a także kompetencji społecznych – lekarze bowiem nieustannie kontaktują się z właścicielami zwierząt, którzy często są przerażeni chorobą swojego pupila bądź martwią się o samopoczucie swoich zwierząt hodowlanych. Specjalizację można rozpocząć po uzyskaniu dyplomu i przepracowaniu 4 lat w zawodzie.

Jakie są kompetencje weterynarza?

Tak jak w przypadku każdego lekarza, weterynarz zajmuje się profilaktyką, badaniem i leczeniem. W jego przypadku pacjentami są jednak zwierzęta. Weterynarz często udziela też porad i konsultacji ich właścicielom. Bywa, że zajmuje się pielęgnacją zwierząt. Jednym z najtrudniejszych emocjonalnie zadań jest ich usypianie w przypadku dużego cierpienia i nieuleczalnych chorób. Może on także przepisywać recepty i leczyć farmakologicznie.

Lekarz weterynarii zajmuje się także biotechniką rozrodu zwierząt, określa ich zdolność rozrodczą, uczestniczy w porodach, a także czuwa nad prawidłowym przebiegiem ciąży. Może on także zajmować się detalicznym obrotem produktów i pasz leczniczych oraz wyrobami medycznymi, które dedykowane są zwierzętom. Oprócz tego, wydaje on opinie i orzeczenia, a także wykonuje badania laboratoryjne.

Jak wybrać dobrego weterynarza?

Choć każdy weterynarz ma tę samą ścieżkę edukacyjną do przebycia, jakość jego usługi może być różna. Chodzi tu przede wszystkim o prawdziwą pasję i miłość do zwierząt, którą łatwo można wyczuć. Każda osoba chciałaby, aby jego pupila leczył wykwalifikowany i empatyczny weterynarz. Warszawa to miasto, gdzie znajduje się wiele przychodni dla zwierząt, w tym cieszący się zaufaniem wśród klientów weterynarz Warszawa Zdrowy Zwierz.

Views:
845
Article Categories:
Zwierzęta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *