Prezbiopia, wbrew temu, że jej alternatywna nazwa brzmi: starczowzroczność, dotyka osób w coraz młodszym wieku. Przyjmuje się, że dotyka ona osób po ukończeniu 40. roku życia, choć jest to granica umowna, a objawy tego zaburzenia mogą pojawić się wcześniej. Obniżający się pułap wiekowy sprawia, że łatwo można przegapić pierwsze objawy prezbiopii (polecamy: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia). Powszechność tego zaburzenia sprawia również, że bez względu na wiek warto dowiedzieć się, czym jest prezbiopia oraz jak można z nią komfortowo żyć.
Co powoduje starczowzroczność?
Wraz z wiekiem soczewka, będąca ważnym elementem oka, staje się coraz grubsza, a jednocześnie sztywniejsza i przez to mniej elastyczna. W efekcie przestaje ona tak efektywnie zmieniać swój kształt i przez to dopasowywać się do naprzemiennego widzenia obiektów znajdujących się odpowiednio blisko bądź daleko. W zdrowym oku soczewka staje się na zmianę wypukła lub płaska, co określane jest właśnie jako zdolność oka do akomodacji. I to właśnie ta zdolność ulega przy starczowzroczności dużemu zaburzeniu.
Gorsze widzenie przede wszystkim z bliska
Przede wszystkim widzenie przedmiotów znajdujących się blisko narządu wzroku sprawia największy problem osobom z prezbiopią. Z tego powodu utrudnione stają się takie codzienne czynności jak czytanie książek lub gazet czy też korzystanie z telefonów bądź tabletów. Ogromnie niekomfortowa staje się również praca przy ekranie komputera. Oczy wyjątkowo męczą się również podczas oddawania się różnego rodzaju hobby, takim jak wyszywanie czy też haftowanie.
Objawy nie tylko ze strony narządu wzroku
Fakt, iż gorzej widzimy z bliska sprawia, że wiele osób z prezbiopią instynktownie zaczyna czytać czy też używać smartfonów na możliwie jak najdalej wyciągniętym ramieniu. Na krótką metę taka praktyka może nieco poprawić komfort widzenia. Niestety taki zwyczaj w dłuższej perspektywie powoduje, że kark i ręce zaczynają boleć oraz drętwieć. Oprócz tego starczowzroczności towarzyszą częste bóle głowy, a także szybsze odczuwanie zmęczenia oczu przy długotrwałym czytaniu bądź pracy przy komputerze.
Soczewki wieloogniskowe najlepsze do korekcji prezbiopii
Zdecydowanie najbardziej komfortową opcją, jeśli chodzi o korekcję starczowzroczności, są nowoczesne soczewki kontaktowe. Godne rozważenia są przede wszystkim soczewki wieloogniskowe od firmy Acuvue, które umożliwiają ostre widzenie bez względu na odległość. Co ważne, przejścia pomiędzy poszczególnymi strefami soczewki są całkowicie płynne, co znacząco podnosi komfort widzenia.