Czy wszystkie okna w mieszkaniu wychodzące na wschód to dobry pomysł

Ekspozycja okien w mieszkaniu ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa na komfort życia oraz sposób spędzania wolnego czasu. Obecnie wielu deweloperów buduje mieszkania, których okna wychodzą tylko na jedną stronę świata, a nie na dwie, jak to bywało jeszcze kilkanaście lat temu. Czy wszystkie okna w mieszkaniu wychodzące na wschód to dobry pomysł? Podpowiadamy i analizujemy.

Wszystkie okna na wschód – dobra, ale nie do wszystkich pomieszczeń

Umiejscowienie okien w mieszkaniu jest istotne, ponieważ większości osób zależy na nasłonecznionych wnętrzach, a jednocześnie takich, które nadmiernie się nie nagrzewają. Okna na wschód są więc z jednej strony doskonałym rozwiązaniem – w mieszkaniu słońce pojawia się do południa, gdy na zewnątrz jest chłodniej, a po południu słońca już nie ma i pomieszczenia nie są nadmiernie nagrzane. W zimie także nie jest to problematyczne, ponieważ słońca zachodzi już około godziny 15.00- 16.00, a więc i tak nie daje zbyt wiele światła po południu. Okna z ekspozycją wschodnią idealnie sprawdzają się w kuchni, w której i tak gotujemy zwykle po południu, a także w salonie, na balkonie i tarasie. Bardzo dobre są takie okna także w kontekście gabinetu, w którym zwykle chcemy poczuć trochę promieni słonecznych i rozbudzić się już od rana, gdy zaczynamy pracę. Niestety wschodnia ekspozycja nie jest odpowiednia dla sypialni, ponieważ już od wczesnych godzin pojawia się tam słońce, które może budzić i niepotrzebnie przerywać sen. Ma to szczególne znaczenie w lecie, gdy już od godziny 5.00 lub 6.00 słońce świeci bardzo mocno. Warto zadbać o to, aby wybrać wysokiej jakości okna, z efektywnymi parametrami energooszczędnymi. Świetnym przykładem są okna Starogard, pochodzące od producenta, który na polskim rynku funkcjonuje już od 30 lat.

Jak zadbać o zaciemnienie w sypialni z ekspozycją na wschód

W sypialni powinny panować warunki odpowiednie do wypoczynku. Właśnie dlatego w sytuacji, gdy to pomieszczenie ma okna z ekspozycją na wschód, warto zadbać o to, aby wybrać jak najlepsze rolety zaciemniające. W ten sposób można swobodnie się wyspać i nie ma problemów z porannym budzeniem przez promienie słoneczne. Dodatkowym rozwiązaniem jest jedwabna opaska na oczy, która zapewnia wygodny i spokojny wypoczynek, a także pozytywnie wpływa na skórę wokół oczu, czyli w tych miejscach, gdzie skóra jest najbardziej delikatna i ma skłonność do zmarszczek.

Można uznać, że obecnie, gdy deweloperzy budują mieszkania na jedną stronę, ekspozycja okien na wschód jest bardzo dobrym rozwiązaniem, a na pewno lepszym niż okna na zachód. W tym drugim przypadku może dochodzić do nadmiernego przegrzewania się mieszkania, czego skutkiem może być konieczność zamontowania klimatyzacji.

Views:
1285
Article Categories:
Dom i mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *