Co zrobić, gdy ukąsi nas osa

W zdecydowanej większości przypadków użądlenie osy nie stanowi problemu. Dla niektórych osób jednak ukąszenie tego owada może stać się źródłem poważnych problemów zdrowotnych, z utrzymaniem się przy życiu włącznie.

Czy użądlenie osy boli


Użądlenie osy jak najbardziej jest przez nas odczuwalne. Zwykle wbicie się osy w skórę skutkuje nagłym i bardzo ostrym bólem. Wokół użądlenia pojawia się również opuchlizna. Objawy te powoduje jad osy, który dla osób, które mają na niego uczulenie, może okazać się wręcz zabójczy. Szczególnie groźne w skutkach może być użądlenie (zarówno osoby uczulonej, jak i niezmagającej się dotychczas z takim uczuleniem) w okolicach gardła, a także przy ustach.

Jak rozpoznać, że jesteśmy uczuleni na jad osy


Jeśli użądlenie osy skończy się na pieczeniu, opuchliźnie, bólu oraz na pojawieniu się odczynu zapalnego w miejscu użądlenia, wówczas nie mamy się o co martwic. Jeśli jednak jesteśmy uczuleni, na skórze pojawia się natychmiast wysypka, mięśnie się kurczą, pojawiają się problemy z utrzymaniem regularnego oddechu. Mogą także pojawić się bóle brzucha. W skrajnych przypadkach natychmiast po ukąszeniu dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego.

Wielokrotne ugryzienie przez osę


Pszczelarze oraz osoby, które niepostrzeżenie wkroczyły na terytorium os mogą paść ofiarami zmasowanego ataku tych owadów. Należy pamiętać, że nawet osoby nie mają uczulenia mogą w takiej sytuacji dostać zapaści.

Co zrobić, gdy ugryzie nas osa


W standardowych przypadkach, użądlenie osy wystarczy przemyć wodą, wytrzeć i niestety odczekać, aż ból minie. Pomocne w łagodzeniu bólu może być przyłożenie kompresu z octu lub z cytryny. Warto na taką sytuację mieć też w domu żel aloesowy, który przyniesie nam ulgę nie tylko w przypadku użądlenia osy, ale też wtedy, gdy poparzymy się pokrzywą lub gdy nasza skóra padnie ofiarą poparzenia słonecznego.

Co zrobić, gdy osa ukąsi małe dziecko


W sytuacji, gdy użądleniu uległa osoba, która ma uczulenie lub jeśli jest to wielokrotne użądlenie osoby, która dotychczas nie wykazywała objawów użądlenia, należy udać się do najbliższego szpitala. Nie warto czekać w kolejkach do lekarza rodzinnego POZ Kraków, natychmiast trzeba udać się na najbliższy SOR lub wezwać pogotowie. Należy wykazać szczególną ostrożność, gdy osa użądliła małe dziecko. Dzieci, szczególnie niemowlęta, mają zdecydowanie mniejszą odporność niż człowiek dorosły. Ich skóra nie jest odporna na wstrzykiwanie jadu, a organizm nie ma wykształconych sprawnych mechanizmów radzenia sobie z toksynami. Sam ból jest dla dzieci szczególnie dotkliwy. Gdy dojdzie do użądlenia małego dziecka, należy bezwzględnie udać się do pediatry.

Views:
421
Article Categories:
Zdrowie i uroda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *